У німецькому будинку для літніх людей алкоголікам прописують алкоголь

Джерело: Deutsche Welle

Мешканцям цього будинку престарілих в Дюссельдорфі разом з таблетками призначають пиво і вино. Мало того, відділення для людей, залежних від алкоголю, буде розширено в два рази.

Завідувач відділенням Крістоф Хайнце видає гостю пляшку пива

Згідно зі статистикою, понад мільйон жителів Німеччини страждають від алкогольної залежності різного ступеня тяжкості. Серед них чимало літніх людей, для яких, як вважають багато лікарів, радикальна антиалкогольна терапія скоріше шкідлива, ніж корисна. У будинку для літніх людей Св. Йозефа благодійної католицької організації “Карітас” (Caritas Altenzentrum St.Josef) в Дюссельдорфі кілька років тому відкрилося відділення для літніх людей, які страждають на алкогольну залежність. Лікарі прописують їм разом з таблетками пиво і вино. Зрозуміло, небагато. Крім того, все відбувається під суворим контролем медперсоналу.

Тільки вино і пиво

“В даному випадку мова йде не про те, щоб відучити людей похилого віку від зловживання алкоголем, що практично безнадійно, але про те, щоб допомогти їм стримувати, контролювати свою алкогольну залежність. При цьому режим дня побудований так, щоб якомога ефективніше відвернути людей від бажання випити “, – говорить в інтерв’ю DW директор будинку престарілих Тіно Габерле (Tino Gaberle).

Він відкриває ключем підсобне приміщення, в якому зберігається алкоголь для мешканців спеціального відділення для літніх алкоголіків.

І уточнює: “Міцних напоїв, як, скажімо, горілки, джина або віскі, у нас, як ви бачите, немає. Ми пропонуємо нашим гостям тільки легкі спиртні напої: червоне і біле вино, шампанське і пиво”.

Важкі долі

Моніка Шнайдер (Monika Schneider) скаржиться на те, що добової норми алкоголю, пропонованого медперсоналом, їй особисто не вистачає, вона б із задоволенням випила б більше. За словами сімдесятирічної жінки, сильно пити вона почала, коли поховала сина: їй хотілося залити своє горе алкоголем. “Мені взагалі в житті не щастило з чоловіками, – розповідає вона, – моє особисте життя завжди була пов’язана з обманом і зрадами, і я почала шукати розради у вині. Одного разу продавщиця в супермаркеті розповіла мені про будинок для людей похилого віку, в якому живуть такі люди, як я. Можна сказати, що мені пощастило хоча б до старості: тут я знайшла свій другий дім “.

Мешканці будинку для людей похилого віку. У центрі – Моніка Шнайдер

У Дюссельдорфському будинку для літніх людей живуть 136 осіб, які потребують догляду. Серед них – 15 алкоголіків, більшість – чоловіки. Живуть вони в одномісних або двомісних номерах. Гаррі Греве (Harry Greve) радий, що потрапив сюди. “Якби я не опинився тут, то помер би десь на вулиці”, – говорить він. Гаррі став алкоголіком в сорок років. Через це втратив роботу, потім став бездомним … У будинок престарілих він потрапив кілька років тому. Лікарі допомогли йому в значній мірі контролювати алкогольну залежність. Сьогодні він обходиться трьома або чотирма пляшками пива в день. Ця “норма”, на думку медиків, не завдає великої шкоди його здоров’ю.

Під суворим контролем

Дозування призначають лікарі і соціальні працівники після огляду, бесід і спілкування з кожним гостем. Зазвичай, якщо людина звикла випивати щодня пляшку вина, то йому спочатку призначається саме така доза, але її розтягують на цілий день: потроху кожні годину-дві. “Нам важливо, щоб людина не була ізольована в своїй кімнаті в будинку для літніх людей”, – пояснює завідувач відділенням для алкоголіків Крістоф Хайнце (Christoph Heinze). Мешканці зайняті разом з усіма в спеціальних програмах дозвілля, будь то заняття гімнастикою, тренування пам’яті, курси танців або спільний перегляд телепередач і обговорення побаченого. Мета таких занять – витягнути людей з внутрішньої ізоляції і відвернути їх від думок про алкоголь.

Серед алкоголіків в будинку для літніх людей – представники самих різних соціальних шарів. Є серед них і колишні бізнесмени, у яких були власні фірми. “Один з постояльців раніше стояв на чолі фірми, в якій працювали приблизно сто співробітників. Коли підприємство збанкрутувало, він став шукати розраду в алкоголі. З роками він виявився самотнім і нікому непотрібним старим. У нас його життя змінилося на краще, хоча повністю позбутися від алкогольної залежності йому так і не вдалося “, – наводить приклад Тіно Габерле.

Відділення буде розширено

Попит на місця у відділенні для людей з алкогольною залежністю дуже великий, підкреслює директор будинку для людей похилого віку. Тому було вирішено збільшити число місць, причому для людей похилого віку не тільки з алкогольною, але і з медикаментозною залежністю, а також для наркоманів, які проходять метадонову терапію.

Поки в Німеччині будинків престарілих, що опікуються літніх алкоголіків, дуже мало. Відомі ще два – у Фрайбурзі та Регенсбурзі. Їх теж фінансує благодійна організація “Карітас”. З огляду на той факт, що процес старіння і зношування організму у алкоголіків відбувається швидше, ніж у їх непитущих однолітків, вони часто в більш ранньому віці (приблизно років в сімдесят) потрапляють в будинку для людей похилого віку. “Кидати напризволяще і залишати без нагляду людей тільки тому, що вони алкоголіки, не можна, – переконаний Тіно Габерле. – У них теж має бути право на гідну старість “.