Урагани можуть провокувати підводні землетруси

Спостереження за найпотужнішими ураганами Атлантики показали, що вони викликають своєрідні землетрусу на дні океану, породжуючи поштовхи з магнітудою до 3,5 за шкалою MMS (сейсмічного моменту). До такого висновку прийшли вчені, статтю який опублікував науковий журнал Geophysical Research Letters.

“Ми назвали цей феномен “штормотрусом”. Під час сезону штормів або в той час, коли дме сильний норд-ост, вітер накачує енергією океан, породжуючи потужні хвилі, і ці коливання взаємодіють з поверхнею дна, породжуючи найпотужніші джерела сейсмічної активності”, – пояснює один з авторів роботи, сейсмолог з Університету штату Флорида (США) Веньюань Фань.

                          Сейсмолог з Університету штату Флорида (США) Веньюань Фань

В останні три роки берега Північної Америки постійно “бомбардують” найпотужніші урагани, які завдають величезних економічних збитків американського узбережжя і стають причиною великих проблем для популяцій деяких рідкісних тварин, наприклад, таких як метелики-монархи.

Тільки за серпень і вересень 2017 року по Атлантиці прокотилося чотири найпотужніших урагану четвертої і п’ятої категорії небезпеки – Харві, Ірма, Хосе і Марія. Вони залишили острів Пуерто-Ріко без електрики і створили потенційно катастрофічну ситуацію на атлантичному узбережжі США і Мексики. В цьому році в Атлантиці виникло три великих урагани, які завдали значної шкоди економіці США, Багамських островів і Азорських островів.

Фань і його колеги відкрили ще одне цікаве і потенційно небезпечну властивість атлантичних ураганів, аналізуючи дані, які збирали сейсмографічні станції біля берегів Мексиканської затоки, Флориди, острови Ньюфаундленд і інших куточків узбережжя Північної Америки з 2006 по 2019 рік.

Поштовхи невідомої природи

Крім відомих коливань, які породили потужні землетруси в самих різних куточках Землі, вчені зафіксували близько 10 тисяч відносно слабких поштовхів, природу яких вони спочатку не могли пояснити. Ці сейсмічні коливання, чия сила не перевищувала магнітуди в 3,5 за шкалою MMS, періодично виникали на дні Атлантики, на великій відстані від зіштовхуються тектонічних плит і інших точок скупчення сейсмічної енергії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідники зняли на відео гігантського кальмара

Намагаючись зрозуміти, що породжувало ці поштовхи, деякі з яких тривали протягом багатьох годин або навіть днів, вчені помітили, що частина з них збігалася в часі з появою в Атлантиці найпотужніших ураганів. Наприклад, потужні поштовхи охопили східне узбережжя Канади приблизно в той же час, коли ураган Білл досяг острова Ньюфаундленд, а ураган Айрін збігся за часом появи з підводними землетрусами біля берегів Багамських островів.

Подібні збіги, а також особлива структура сейсмічних хвиль наштовхнули вчених на думку, що ці підземні коливання були породжені не тектонічними процесами, а самими ураганами. Щоб перевірити цю ідею, вчені зіставили час появи всіх інших поштовхів невідомого походження з тим, коли в Атлантиці з’являлися інші шторму або просто сильні пориви вітру.

Цей аналіз показав, що урагани дійсно могли викликати потужні підземні поштовхи, якщо вони володіли великою силою і цьому сприяла топографія дна океану. Джерелом цієї сейсмічної активності служили низькочастотні акустичні коливання, які іноді виникали в океані під дією вітрів, досягали дна і змушували його породи періодично стискуватися і розширюватися.

Як саме виникають подібні типи хвиль, вчені поки не знають, але планують з’ясувати, проводячи заміри в околицях чергового потужного урагану. Якщо дослідники зможуть розкрити їх природу, це не тільки допоможе точніше оцінити небезпеку “штормотрусів” для людей і природи, а й допоможе навчитися користуватися ними для вивчення таємниць пристрою Землі, укладають сейсмологи.