Вчені з’ясували, як мозок реагує на біль

Американські вчені визначили, як ділянка головного мозку людини, яка розташована в центральному ядрі мигдалеподібного тіла, обробляє сигнали про біль. Результати дослідження опубліковані на сторінках наукового журналу Cell Reports.

“Характер роботи [ділянки мозку, який відповідає за прийом і обробку больових сигналів,] схожий з дією обігрівача з термостатом: якщо температура нормальна, він не включається, а коли стає прохолодно, апарат починає працювати”, розповіла провідний автор дослідження, Ярімар Карраскільо з Національного центру комплементарного та інтегративного здоров’я (NCCIH). За її словами, ця ділянка може пропускати больовий імпульс, або блокувати його проходження. В ході дослідження вчені виділили речовини, які відповідають за відчуття болю.

Біль перша ознака хвороби, сигнал про необхідність допомогти організму, відзначає Карраскільо. Тому важливо не просто ліквідувати біль, використовуючи анальгетики, але і з’ясувати, чому вона виникла і яку ділянку тіла людини потрібно обстежити. Перед лікарем в такому випадку постає дилема: він може призначити цій категорії пацієнтів знеболююче і допомогти їм перестати страждати на час. Але при цьому створити загрозу здоров’ю пацієнта, оскільки штучні опіати настільки ж сильні, як і небезпечні для всього живого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спростовано популярний міф про виникнення свідомості

Дуже важливо, підкреслюють вчені, розробити механізм медикаментозного впливу на зони, які відповідають за відчуття болю. Вчені повинні підібрати ліки, які діють прицільно як при гострих болях, так і при хронічних.

“Наші висновки можуть здатися банальними, але діяти треба за такою схемою: ви діагностуєте біль, по ланцюжку знаходите її причину, лікуєте порушене орган і біль зникає”, підсумовує Карраскільо. При цьому вона попереджає, що в разі хронічних болів така схема може бути недоступною. “Тим не менш і в цьому випадку потрібно продовжити вивчати механізму функціонування центральної мигдалини”, впевнена Карраскільо.