Владислав Сурков: “України немає. Є українство”

Владислав Сурков, який до 18 лютого 2020 року протягом семи років був помічником Путіна, дав інтерв’ю російському сайту “Актуальні коментарі”. Ми вирішили не давати все інтерв’ю цілком, а лише його фрагмент, де Сурков відверто розповідає про свої погляди, якими він керувався, коли ініціював війну проти України.

– Що Ви думаєте про Україну, про її перспективи, про майбутні відносини з Росією?

– України немає. Є українство. Тобто, специфічне розлад умів. Дивним чином доведене до крайніх ступенів захоплення етнографією. Таке криваве краєзнавство. Сумбур замість держави. Борщ, Бандера, бандура є. А нації немає. Брошура «Самостійна Україна» є, а Україна не має. Питання тільки в тому, України вже немає, або поки ще ні?

Я, як не дивно, укрооптіміст. Тобто, вважаю, що Україна не має поки. Але з часом вона все-таки буде. Хохли хлопці вперті, вони зроблять. Однак, яка саме це буде Україна, в яких межах вона буде існувати і навіть, може бути, скільки буде Україн – питання відкриті. І в рішенні цих питань Росії так чи інакше доведеться брати участь.

Відносини з Україною ніколи простими були, навіть коли Україна була в складі Росії. Україна для імперської і радянської бюрократії завжди була справою клопіткою. То отаман Полуботок підведе, то западенці до Гітлера перекинуться. Примус силою до братських відносин – єдиний метод, історично довіший ефективність на українському напрямку. Не думаю, що буде винайдено якийсь інший.

– Що для Вас Донбас?

– Донбас для мене ніщо, а хто. Люди перш за все. Чудові люди. Захарченко, Ходаковський, Бородай, Пінчук, Болотов, Безлер, Толстих … Багато інших. Перепрошую, що ні перерахую всіх. І що права не маю всіх назвати. І що назвав живих в одному ряду з мертвими. Вони справжні воїни. Їх не потрібно, звичайно, ідеалізувати. Різних людей війна притягує. Війна справа каламутна, клопітка. Але потрібна. Вони взялися за цю важку роботу. І впоралися.

Сурков на з'їзді "Союзу добровольців Донбасу". Лютий 2017 року
Сурков на з’їзді “Союзу добровольців Донбасу”. Лютий 2017 року

На Донбасі, там навіть для цивільних осіб життя не цукор. Всі його мешканці пройшли через важкі випробування. І зараз там непросто. Всі вони герої. Як є міста-герої, так там весь народ-герой.

– Донбас повернеться до складу України?

– У мене недостатньо сильна уява, щоб таке уявити. Донбас не заслуговує такого приниження. Україна не заслуговує такої честі.

Помічник Путіна Сурков відвідав «Союз добровольців Донбасу». Грудень 2019 року
Помічник Путіна Сурков відвідав «Союз добровольців Донбасу». Грудень 2019 року

– На паризькому саміті Ви бачили Зеленського. Яке враження він справив? Що Ви можете про нього сказати?

– Не лох. У всякому разі, в Парижі всі вважали його за президента … У нього легкість незвичайна в думках.