«Нові обличчя» у владі. Чим буде займатися в Кабміні банкірша, яка обслуговувала братів Клюєвих?

Сотні квадратних метрів столичної нерухомості, готель, фабрика та бізнес-центри. І це, за повідомленнями ЗМІ, далеко не повний перелік здобутків родини міністерки фінансів Оксани Маркарової, у тому числі й за час її перебування на високій посаді. І цьому справжньому закінченню епохи бідності можна було б тільки порадіти, якби не одне “але”. Журналісти порахували, що покращення життя однієї окремо взятої родини вартувало бюджету країни 1,3 мільярда гривень. 

Нагадаємо, в міністерстві фінансів Оксана Маркарова працює з березня 2015 року, з червня 2018 – його керівницею. До цього вона 12 років очолювала інвестиційну групу “ІТТ”.  

Оксана Маркарова

Окрім, власне, інвесткомпанії до групи «ІТТ» входять також: компанія з управління активами «ІТТ-менеджмент», «Акорд-банк», готель «Голосіївський», бізнес-центр «Нивки», а також ряд інших бізнесів. Група мала дуже широкі зв’язки із бізнесом Клюєвих – починаючи від купівлі «Запорізького заводу напівпровідників» і закінчуючи «Актив-банком», на ліквідації якого й заробила високопосадовиця. 

Схему збагачення родини Маркарової дослідили журналісти програми “Наші гроші”.
http://nashigroshi.org/2015/12/14/finansova-udacha-zamministra-finansiv/ 

У 2013 році брати Клюєви продали «Актив-банк» структурам групи компаній «ІТТ». Хоча, звісно, можна впевнено припустити, що співпраця почалась значно раніше. Оксана Маркарова увійшла до спостережної ради «Актив-банку» ще 20 квітня 2012 року. А з 17 грудня 2012 року до 10 квітня 2013 року виконувала у “клюєвському” банку навіть обов’язки голови. 

І до 17 березня 2014 року через свої афілійовані структури (ТОВ «Актив фінанси груп» та інвестфонд «Титаніум інвест») подружжя Оксани Маркарової та Данила Волинця було власниками банку. Весною ж 2014 року до банку замість групи «ІТТ» заходять дивні фізичні особи, які, за даними учасників ринку, були близькими до бізнесмена Олександра Антонова – батька Володимира Антонова (останній свого часу був акціонером збанкрутілого «Міського комерційного банку»). І почалось найцікавіше. 

13 червня 2014 року Нацбанк відносить «Актив-Банк» до категорії проблемних та встановлює для нього ряд обмежень діяльності. 2 вересня НБУ відніс «Актив-банк» до неплатоспроможних, а 3 вересня Фонд гарантування вкладів ввів до банку тимчасову адміністрацію. Наразі банк перебуває на стадії ліквідації. 

Але за день до віднесення «Актив-банку» до неплатоспроможних з нього були виведені багатомільйонні активи. А вигоду від цього отримали саме структури Волинця – Маркарової. Ці та інші факти зафіксовані у численних (їх понад сто) судових рішеннях і ухвалах, які можна знайти у Єдиному державному реєстрі судових рішень

Зазначимо, що у цих рішеннях також йдеться про те, що «Актив-Банк» укладав кредитні договори з компаніям, які пов’язували з Клюєвими, в т.ч. в 2013 році – тобто в той період, коли його власником вже була родина Маркарової. 

Але і це ще не все – вивід активів банку на цьому не зупинився. Наприклад, за інформацією ЗМІ (https://strana.ua/articles/rassledovania/173941-novyj-ministr-finansov-ukrainy-oksana-markarova-ne-afishiruet-nekotorye-detali-biohrafii-i-imushchestvo-kotorym-vladeet-.html), на початку 2018 року через систему електронних торгів були продані права на кредит “Актив-банку”, залогом за який були 6 квартир у центрі столиці. 

А вже за 2 місяці після цих торгів, дочки Маркарової Ганна та Марія Данилець значаться щасливими власницями двох квартир того ж самого метражу у тих самих будинках по вулиці Воздвиженській. Цікавий збіг, чи не так? 

Трохи згодом – у червні того ж року столичною нерухомістю на 374 квадрати по вулиці Жилянській, обзавівся й чоловік виконувачки обов’язків міністра фінансів. 

А сама Оксана Маркарова оформила на себе квартиру по вулиці Межигірській 1-го листопада 2018, при цьому забула внести її до декларації, чим порушила вимоги Закону про запобігання корупції. 

Окрім цього, родина має ще низку нерухомості: згідно з декларацією, Маркарова володіє двома квартирами в Києві, площею 55,6 кв.м та 95,6 кв.м. У чоловіка також є апартаменти в столиці – 194 кв.м і у Львові – 98,6 кв.м. Згідно з декларацією міністра, на її чоловіка записані три будинки в Ворзелі під Києвом площею 168,8, 218,8 і 2131 кв.м. Земельні ділянки у тому ж Ворзелі вимірюються не у сотках – в гектарах.  

За підсумками 2018 року, до переліку цієї нерухомості додались також апартаменти на 278 квадратних метрів у Сполучених Штатах Америки. Правда міністр забула, як це наказує робити Закон України “Про запобігання корупції”, внести в 10-денний термін в свою декларацію відомості про покупку американської квартири.

А що ж банк та його вкладники? А все просто. Після оголошення про неплатоспроможність, випотрошені залишки банку, разом із зобов’язаннями перед вкладниками, було передано Фонду гарантування вкладів. За даними ФГВФО, станом на 01.03.2018 вкладникам “Актив-Банку” в межах гарантійної суми було виплачено 1,3 млрд грн (98,9% запланованих виплат).  

Свої претензії до Фонду, а отже, й до бюджету, має також низка юридичних осіб – так, наприклад, відомо, що у 2018 році до Господарського суду звернулись представники “Укрексімбанку” із позовними вимогами на 39,4 млн євро, 24,5 тис. дол. і 357,2 тис. грн. до реєстру акцептованих вимог кредиторів “Актив-Банку”.